SWITCH P10

Przełącznik przetwornica – sieć P10, P20

Automatyka ma zastosowanie w małych elektrowniach wodnych, wiatrowych lub słonecznych, gdzie istniej sieć energetyczna a źródła energii odnawialnej nie są w stanie zapewnić całkowitego zapotrzebowania na energie. Produkowana jest w wersjach na napięcie akumulatora 12V, 24V, 48V i maksymalny prąd przełączania 10A lub 20A.

Zasada działania

Urządzenie ma za zadanie przełączać pomiędzy zasilaniem z sieci energetycznej a zasilaniem z przetwornicy w zależności od: poziom naładowania akumulatora, obecności napięć sieci i przetwornicy. Przełącznik w sposób ciągły monitoruje poziom naładowania akumulatora oraz obecność napięcia sieci i przetwornicy. Podczas normalnej pracy gdy obecne są oba napięcie, prąd będzie czerpany z sieci energetycznej i kierowany na wyjście. Po osiągnięciu 13,5V na pojedynczym akumulatorze przełącznik przełączy na zasilanie z przetwornicy i zaświeci się kontrolka informująca o pracy z przetwornicy. Ponowny powrót na zasilanie z sieci nastąpi po spadku napięcia na akumulatorze poniżej 11V. Cykl będzie się powtarzał. Napięcie 13,5V zostało dobrane tak aby przełączenie nastąpiło tylko podczas pracy urządzeń wytwórczych i naładowanym akumulatorze. Próg 11V uniemożliwia głębokie rozładowanie akumulatora tym samym znacznie przedłuża jego żywotność. Gdy obecne jest tyko napięcie sieci, prąd będzie czerpany z sieci niezależnie od poziomu naładowania akumulatora. Gdy obecne jest tyko napięcie przetwornicy, prąd będzie czerpany z przetwornicy niezależnie od poziomu naładowania akumulatora.Tabela przedstawia sposób pracy przełącznika

Obecność napięcie sieciObecność napięcie przetwornicyWyjście
TakTakPo osiągnięciu powyżej 13,5VPrzetwornica

aż do spadku poniżej 11V Sieć

TakNieSieć
NieTakPrzetwornica

Taki schemat działania przełącznika zapewnia stałe zasilanie odbiorników z optymalnym wykorzystaniem zgromadzonej energii w akumulatorze. Zapewnia również podjęcie odpowiedniej reakcji w przypadku typowych sytuacji takich jak:

  • Brak napięcia sieci. Przełącznik działa wtedy jak zasilacz awaryjny, przełączy się na zasilanie z przetwornicy niezależnie od poziomu naładowania akumulatora.
  • Podłączanie odbiorników o mocy większej niż moc przetwornicy. Przełącznik przełączy się na zasilanie z sieci i zasili odbiorniki o większej mocy niż moc przetwornicy.
  • Uszkodzenie przetwornicy lub akumulatora. Przełącznik przełączy się na stałe na zasilanie z sieci.


Dane techniczne:

Napięcie akumulatora 
 
12V dla wersji P10

24V dla wersji P10-24V

24V dla wersji P10-48V

Rodzaj akumulatoraołowiowe samochodowe, żelowe, AGM, trakcyjne ołowiowe
Próg przełączania na przetwornicę13,5V – dla wersji Pxx
27,0V – dla wersji Pxx-24V
54,0V – dla wersji Pxx-48V
Próg przełączania na sieć11V – dla wersji 12V
22V – dla wersji 24V
44V – dla wersji 48V
Pobór prądu przełącznika140mA DC max
Maksymalny prąd przełączania10A (tj. 2300W dla 230V) – dla wersji P10
20A (tj. 4600W dla 230V) – dla wersji P20
Minimalne zabezpieczenie obwodów sieci i przetwornicybezpiecznik 8A lub mniejszy o działania szybkim dla P10
bezpiecznik 16A lub mniejszy o działaniu szybkim dla P20
Napięcie sieci i przetwornicy230V AC
Rodzaj przetwornicy współpracującejPrzetwornica 230V AC z modyfikowana sinusoida lub pełna sinusoida oraz zabezpieczaniem przeciążeniowym.
Czas przełączania0,3s
WymiaryWys. 65 mm
Szer. 89 mm
Dł. 70 mm
Temperatura pracy0 – 40°C

Urządzenie można przymocować za pomocą dwóch wkrętów 3mm lub przyczepić do standardowej szyny elektrycznej TH-35

Instrukcja obsługi

Formularz zamówienia:

[contact-form-7 404 "Not Found"]