ISOLATOR BATTERY

System ładowania dodatkowego akumulatora, izolator akumulatorów z serii SLA

Urządzenie ma za zadanie ładować dodatkowy akumulator podczas pracy silnika samochodu i nie dopuścić do rozładowania głównego akumulatora podczas postoju. Urządzenie monitoruje napięcie głównego akumulatora – jeśli wykryje jego wzrost ponad 13,5V, co dzieje się tylko podczas pracy alternatora, to zewrze swoje styki powodując przepływ prądu do dodatkowego akumulatora. Jednocześnie zaświeci się kontrolka informująca o tym użytkownika. Po unieruchomieniu silnika układ rozewrze swoje styki aby nie dopuścić do rozładowania głównego akumulatora. Rozładowanie akumulatora uniemożliwiłoby późniejszy rozruch silnika. Izolator może współpracować z panelem kontrolnym SLA-PK.

Taki sposób działania zapewnia:

  • Akumulator podstawowy jest ładowany zawsze z priorytetem. Po uruchomieniu silnika w pierwszej kolejności naładuje się akumulator podstawowy, a dopiero po jego pełnym naładowaniu rozpocznie się ładowanie dodatkowego. 
  • Jeśli podczas pracy silnika alternator nie będzie w stanie doładować akumulatorów (np. chwilowy duży pobór prądu) to ładowanie akumulatora dodatkowego zostanie przerwane.
  • Umożliwi przy zastosowaniu panelu kontrolnego (stanowiącego wyposażenie dodatkowe) wspomaganie zasilania urządzeń o szczególnie dużym poborze prądu (np. wyciągarki) lub rozruchu silnika.Izolator akumulatorów ma zastosowanie w:

  • systemie zasilania przyczepy kempingowej, kamperach,
  • zasilanie wszelkich urządzeń w samochodzie z dodatkowego akumulatora: sprzętu audio, lodówek turystycznych, wyciągarek w samochodach terenowych, CB radia itp.
  • izolowanie akumulatorów w innych systemach.

Schemat połączeń:


Dane techniczne:

Napięcie pracydla SLAxx 12V
dla SLAxx-24V 24V
Maksymalny prąd ładowaniadla SLA40 40A
dla SLA80 80A
dla SLA150 150A
Maksymalna wartość bezpiecznikadla SLA40 25A 
dla SLA80 40A
dla SLA150 80A (2x 40A)
Zalecana maksymalna pojemność akumulatora dodatkowego dla poszczególnych wersjidla SLA40 do 70Ah
dla SLA80 do 150Ah
dla SLA150 do 250Ah
Rodzaj akumulatoraołowiowe: samochodowe, żelowe, AGM, trakcyjne
WymiaryWys. 65 mm
Szer. 89 mm
Dł. 70 mm
Temperatura pracy-10°C – 50°C

Instrukcja obsługi

przykładowy schemat połączeń

Wszystkie odbiorniki zalecamy podłączyć poprzez zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem serii ZBxx aby zapobiec rozładowania akumulatora poniżej 10,5V. Kilkukrotne rozładowanie poniżej tej granicy powoduje uszkodzenie akumulatora. Połączenie należy wykonać wg schematu poniżej.


Formularz zamówienia:

[contact-form-7 404 "Not Found"]